Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судова влада України
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети Закон і Бізнес N 41/2019, 19 – 25 жовтня 2019 р.
Чи допоможуть нововведення, запропоновані у рамках судової реформи, досягти того балансу, коли і суспільство не нарікатиме на людей у мантіях, і судова система не потерпатиме від тиску на неї з усіх боків? Про це та інше в інтерв’ю «Нам потрібно не відновлювати, а укріплювати те, що у нас є, – довіру суспільства до суду» розповів голова Вищої ради правосуддя АНДРІЙ ОВСІЄНКО.
Чимало законодавчих ініціатив – тих, що ще перебувають на опрацюванні в комітетах, і тих, які вже набрали чинності, – суттєво змінюють кримінальний процес. Чи є в них безумовні плюси й до чого адвокатам слід готуватися? На деякі запитання відповіді пролунають на Lviv Criminal Law Forum, а деякі спеціально для «ЗіБ» дала член правління Асоціації адвокатів України, партнер ЮК Arzinger КАТЕРИНА ГУПАЛО в статті «Законопроект №1229 де-факто повертає до дореформеного стану 2012 року».
Йому приписували і політичні рухи в конституційній юрисдикції, і заборону суддям викладати окремі думки. Ще трохи – і дійшли б до звинувачень у тероризмі. Проте все це не вплинуло на рішення суду, яке підтвердило незаконність звільнення Голови Конституційного Суду.Про те, чому Верховна Рада не хотіла поновлення Станіслава Шевчука на посаді, йдеться у матеріалі «Restitutio ad integrum».
Унаслідок упровадження так званої реформи прокуратури створюється загроза існуванню правової системи в нашій державі. Адже через спотворене бачення реформування цього правового інституту відбувається нехтування принципами верховенства права. Таку думку висловив голова правління Асоціації захисту прав правників, голова Ради адвокатів Закарпатської області, к.ю.н. ОЛЕКСІЙ ФАЗЕКОШ у матеріалі «З позицій «злісного шкідництва»
Під гучні оплески, що нівелювали певне обурення у сесійній залі, у другому читанні та в цілому було ухвалено закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування». Та перед тим, як 236 народних депутатів натиснули кнопку «за», сталося багато цікавого. Що саме – дізнавайтеся зі «Шторми врядування».
Замість того щоб звітувати перед парламентарями про реформування прокуратури, Руслан Рябошапка вирішив переставляти столи. Це не на жарт обурило членів Комітету Верховної Ради з правоохоронної діяльності. Генпрокурору пригрозили висловленням недовіри, йдеться у матеріалі «Ми прийшли — його нема!»
Слідчий пообіцяв законниці більше не створювати проблем і не просити про дозвіл на обшук в управлінні поліції, а та у свою чергу відмовилася задовольняти клопотання про таку делікатну річ. Про це – «Розслідування від боягузів».
Чи не єдиним позитивом проекту №1008 у професійному середовищі назвали вилучення із закону «Про судоустрій і статус суддів» пунктів щодо поділу суддів за рівнем оплати залежно від проходження кваліфікаційного оцінювання. Про інші дискримінаційні норми
в цьому акті розповідає ОЛЕКСАНДР ТКАЧЕНКО, заступник голови Господарського суду Миколаївської області, у матеріалі «№1008: дискримінація триває».
Суд постановив стягнути з боржника гроші на погашення банківського кредиту. Потім пройшло 3,5 року, і чоловік подумав: а чи не відсудити їх назад? Далі минуло більше ніж рік, а справа не рухається… Чим продовжилася ця історія – читайте у статті «Справа застиглого часу».
Формальне розуміння визначених законом способів судового захисту робить захист порушеного права на набуття земельної ділянки в порядку безоплатної приватизації так само формальним, безвідносно до юрисдикції суду. Установлення права на підставі рішення суду може бути єдиним ефективним способом захисту, якщо суб’єкт владних повноважень ухиляється від виконання обов’язку, передбаченого законом. Про те, як захистити право на набуття ділянки в порядку безоплатної приватизації, консультує, д.ю.н., доцент ЛЮДМИЛА КОЗЛОВСЬКА у «Земля, установлена судом».
Народні депутати заявили, що замість референдуму із земельного питання право розпоряджатися ділянками буде передано територіальним громадам. І ті самі вирішуватимуть, чи потрібен їм референдум та з яких саме питань. Про ризики переходу до федеративного устрою через земельну реформу йдеться у матеріалі «Від концентрації до децентралізації».
Деталі 5-річного періоду пільгових умов для реструктуризації боргів, що невдовзі стартує, роз’яснює ОЛЬГА ДРАЧЕВСЬКА, радник з юридичних питань першого віце-президента Торгово-промислової палати України, адвокат,
засновник юридичної компанії «Інколанс», у матеріалі «Іпотечне коло».
Без вагомих причин і добровільної згоди держава не позбавляє громадянства України. А у деяких ситуаціях дитина може не підозрювати, що є українцем. Права щодо набуття громадянства визначаються законами конкретної країни, але навіть їх можна оскаржити у Страсбурзі. Про те, які правові наслідки матиме шлюб з іноземцем та факт народження за кордоном, читайте у «Сім’я без кордонів».