Участь у заході взяли член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Андрій Козлов, співкоординатор Громадської ради доброчесності Віталій Титич, директор Центру демократії та верховенства права Тарас Шевченко, експерт судової групи Реанімаційного пакету реформ Тарас Шепель.
Від Вищої ради правосуддя участь в експертному обговоренні взяла Секретар Першої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Алла Лесько.
У ході експертної дискусії учасники обмінялися думками щодо ефективності процедури відбору кандидатів до Верховного Суду та проаналізували перші виклики, що виникли у процесі конкурсу. Зокрема, обговорили питання відкритості інформації про кандидатів на посади суддів Верховного Суду, визначення прохідного бар’єра для кандидатів, необхідності діалогу між членами Громадської ради доброчесності та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Окрему увагу було приділено висновкам Громадської ради доброчесності, які вона має надати стосовно кандидатів до Верховного Суду. Експерти поділилися власним баченням стосовно того, яким має бути висновок, як підходити до його формування та яким чином його має враховувати Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
Алла Лесько зазначила, що на етапі проведення конкурсу до Верховного Суду Вища рада правосуддя жодним чином не впливає на цю процедуру, однак членам ВРП дуже корисно почути проблемні питання, спірні моменти для того, щоб у майбутньому уникнути непорозумінь, помилок чи негативних реакцій на рішення ВРП щодо внесення подання про призначення на посаду судді Верховного Суду.
«Ми з великою довірою ставимось до ВККСУ, яку на сьогодні визначено як орган, що проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду. Вища рада правосуддя жодним чином не може впливати на результати цього конкурсу», – сказала Алла Лесько.
Член ВРП нагадала, що Вища рада правосуддя буде вносити Президентові України подання про призначення суддів на посади. ВРП може ухвалити рішення про відмову у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду тільки на підставі обґрунтованих відомостей, які були отримані Вищою радою правосуддя в передбаченому законом порядку, якщо такі відомості не були предметом розгляду Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або Вища кваліфікаційна комісія суддів України не дала належної оцінки таким відомостям у межах процедури кваліфікаційного оцінювання щодо відповідного кандидата.
«Я з великою повагою ставлюсь до роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і до участі Громадської ради доброчесності у процесі відбору, а тому сподіваюсь, що підстав для відмов не буде, – зазначила Алла Лесько. – Маю впевненість, що конкурс проходить так, як це передбачено законом, і у Вищої ради правосуддя не буде підстав ставити під сумнів його результати в силу якісної роботи тих інституцій, які задіяні на етапі проходження конкурсу».
Підсумовуючи обговорення, модератор заходу Тарас Шевченко зазначив: «Ми всі рухаємось в одному напрямку і несемо спільну відповідальність за те, що відбувається в державі».
Відділ взаємодії зі ЗМІ